Kuidas leida aega enda jaoks

Meil on 24 tundi ööpäevas ja sellesse peaks ideaalis mahtuma aeg töö ja pere jaoks, puhkuseks, huvialadeks, enesearenguks ja paljuks muuks. 

Võib tunduda, et kogu aeg on juba ära planeeritud ja sisustatud töö, pere, igapäevaste kohustuste ja erinevate ettevõtmistega ning enda jaoks aega ei jää või et ainuüksi enda jaoks aja võtmine oleks isekas või egoistlik.

Mina arvasin kunagi nii. Püüdsin olla igati tubli ja efektiive ning mahutada oma päevadesse üha rohkem tegevusi, jätmata aega enda jaoks, lõdvestumiseks ja puhkamiseks. Püüdsin olla teistele meele järgi, alati kättesaadav, mitte kunagi teistele “ei” ütelda, samas üteldes “ei” endale ja enda vajadustele. Kuni tuli see, mis nüüd tagantjärgi vaadates tulema pidi – raske haigus, mis tegelikult oli ka minu päästja sellest oravarattast, milles ise olin valinud üha kiiremini ja kiiremini joosta. Just nimelt ise valinud, kuigi siis ma sellest aru ei saanud.

Meie arvamused iseenda kohta ja meie väärtushinnangud võivad panna meid enda vajadusi tahaplaanile jätma. Kui näemegi enda väärtust üksnes selles, et olla olemas töö ja teiste inimeste jaoks, ei väärtusta me piisavalt iseennast ja oma vajadusi. Siit edasi mõeldes – enda vajaduste arvestamata ja rahuldamata jätmine võib lõpuks tuua tagasilöögi nii tervisele kui suhetele, pere- ja tööelule.  

Enda eest hoolitsemine ei ole luksus, see on igaühe esmane kohustus, sest keegi teine seda teha ei saa. Nii nagu käitume iseendaga, käituvad meiega ka teised. Kui teised inimesed näevad, et hoolime endast ja austame enda vajadusi, hakkavad ka nemad meist ja meie vajadustest hoolima.

Kui ütleme endale “jah”, siis võib olla vajalik vahest ütelda “ei” teistele inimestele, asjadele või ettevõtmistele, mis meile ei sobi. Kui teha seda rahulikult, väärikalt ja ilma süütundeta, aktsepteerivad teised inimesed seda.

Igas olukorras on olemas valik. Siingi kehtib ütlemine: “Ükskõik, mida sa arvad, alati on sul õigus”. Kui arvame, et me ei saa endale regulaarselt aega pühendada, siis me ka ei tee midagi, et seda aega leida. Kui otsustame enda eest hoolitseda ja selleks aega võtta, planeerime oma tegemised ja elu nii, et jääb aega ka iseendaga tegelemiseks. Hea on panna aeg, mis endale pühendame kalendrisse või päevaplaani kirja koos teiste tööde, tegemiste ja kohtumistega. Peame kinni endale antud lubadusest. Endale antud lubadus on sama tähtis kui teistele antud lubadus.Eelmine
Jahuta end hingamisega
Järgmine
Miks on rahu ja lõdvestus organismile oluline

Lisa kommentaar

Email again: