Kriya jooga õpetuse kohaselt koosneb inimolemus mitmest tasandist e kehast:

  • füüsiline keha – nähtav ja tajutav organism ning sellega seotud aistingud
  •  vitaalne keha – energiad, emotsioonid
  •  mentaalne keha e mõistus - mälu, mõtted, meenutused, ettekujutused, planeerimisvõime
  •  intellekt – mõistuse ülene tasand, kuhu kuuluvad taipamine, intuitsioon, inspiratsioon,  eristamisvõime, teadlikkus
  •     vaimne keha – olemasolu ehk tegelik, kõrgeim Mina.

Need tasandid on omavahel seotud ja mõjutavad üksteist. Meie elukogemus sõltub sellest, millisega nendest me ennast samastame. Tüüpiliselt peame me iseendaks oma füüsilist keha, kuid enamuse ajast oleme süüvinud hoopis mõnda automaatselt tekkinud emotsiooni või mõtetesse, millega ennast samastame, ning keha ja meid ümbritsev hetke-reaalsus jääb kogemata ja teadvustamata. 

Joogaõpetus ütleb, et kuhu on suunatud meie tähelepanu, sinna suuname me oma eluenergia. See, kuhu suuname energia, edeneb. Kui jätame näiteks oma keha tähelepanust ilma, ei tunneta me enam keha vajadusi ja võime käituda nendele vastupidiselt koormates keha liigsega ja jättes ta ilma vajalikust. Selle tulemusena võime kogeda väsimust, energia- või motivatsioonipuudust, valu või jäikust kehas jm.

Teraapilistes joogatundides ja oleme teadlikud oma hingamisest, mis toob meid olevikuhetke ja lubab eemalduda igapäeva-tunnetest ja mõtetest. Tunnetame oma keha, lubame tal sirutuda, venida, pingulduda, lõdvestuda. Vabaneme järk-järgult pigetest, mis kogunedes võivad muutuda haiguseks või jäikuseks, ja muutume rahulikumaks, kergemaks, vabamaks - rohkem iseendaks.

Kuna selg on keha füüsiline tugi ning närvisüsteemi- ja energeetiline keskus, siis alustame selga ja lülisammast vabastavatest, lõdvestavatest ja tugevdavatest harjutustest. Seljaajust saavad alguse närvid kõikidesse kehaosadesse ja organitesse, selgroo tasandil olevatest energiakeskustest e tšakratest lähtub meie vitaalsus e eluenergia. 


Kui sul on seljas või mõnes teises keha piirkonnas tõsisemad probleemid või trauma, võid sa vajada refleksoloogia e tsooniteraapia abi või individuaalseid teraapilisi harjutusi, mida saame proovida ja harjutada eratunnis.