Eluenergia on sinu jaoks olemas siin ja praegu

Koolis õppisime energia jäävuse seadust: energia ei teki ega kao, ta võib vaid muunduda ühest liigist teise ning kanduda ühelt kehalt teisele. Looduses on ringlemas ja meile kasutada eluenergia, mis toetab meie tegevusi ja tervist, paneb elama keha ja tööle mõistuse.

Kindlasti oled tähele pannud, et vahest õnnestuvad kõik ettevõtmised sujuvalt ja kergusega, teinekord aga tundub tegevus olevat takistatud ja raske ning ei vii soovitud tulemusele vaatamata pingutustele. Esimesel juhul on tegevus kantud energiavoolust, kuid viimasel juhul ei toeta tegevuse õnnestumist piisav hulk energiat.

Tavaliselt ei ole me eluenergiast teadlikud. Eluenergia, sanskriti keeles prana (Hiina keeles chi, jaapani keeles ki) on olemas kogu meid ümbritsevas looduses, kust me saame seda ammutada hingamise kaudu, värskest toidust ja veest ning päikesevalgusest, samuti mediteerimisel. Joogaõpetuse kohaselt on inimkeha elustamas umbes 72 000 energiakanalit e nadi´t.

Dünaamilised ja looduslähedased inimesed oskavad instinktiivselt prana´t omastada ja kasutada. Kuid on ka erinevaid tegevusi ja tehnikaid, mille teel hoida energia e prana liikumas ja seda suunata.

Eluenergiaga oleme kontaktis siis, kui oleme hetkes või tegevuses täielikult kohal ja sellele keskendunud. Näiteks olles pühendunud kasvõi söögitegemisele, aiatööle või mõnele loomingulisele tegevusele – musitseerimisele, tantsimisele, laulmisele, maalimisele vms, millest tunneme puhast rõõmu ja naudingut. Eluenergia toetab meid ka siis, kui oleme täielikult pühendunud tegevusele mõne idee või eesmärgi nimel. Olles looduses ja tunnetades looduse ilu ja suursugusust oleme samuti ühenduses eluenergiaga.

Proovi tuua oma tegevustesse rohkem eluenergiat e prana´t. Kõige igapäevasemates tegevustes, näiteks kasvõi kartulite koorimsel, koristamisel, jalutamisel vms ole teadlik oma hingamisest ja keskendu tegevusele täielikult. Nii tegutsedes ei raiska sa oma energiat automaatsetele mõtetele, mis peas tavaliselt keerlevad, ja energia on suunatud tegevuse õnnestumisele. Joogaõpetuse üks olulisi põhimõtteid on: kuhu suuname tähelepanu, sinna järgneb ka energia.Eeltoodust võib järeldada, et eluenergia e prana vastuvõtmiseks ja kasutamiseks peame olema teatud seisundis. Meie olemus, mõtted ja soovid määravad selle, kui palju energiat meil kasutada on ja milline on selle energia olemus e kvaliteet. Kadedus, armukadedus, enda või teiste kritiseerimine, küünilisus ja muud negatiivsed emotsioonid vähendavad eluenergiat. Sellised hoiakud ja emotsioonid tekitavad ka kehas energiablokeeringuid, mis väljenduvad raskustunde või teiste ebameeldivate aistingutena. Kui energiablokeeringuid koguneb palju, hakkab see kahjustama tervist: tekib jäikus, valu, põletik või muu sümptom, mida nimetame haiguseks.

Joogaõpetuse kohaselt hoiavad eluenergia liikumas ausad ja siirad, enda ja teiste suhtes heatahtlikud ja toetavad mõtted, sõnad ja teod. Mõni selline võib meile lausa tiivad külge kasvatada – nii hea ja kerge on olla ja tegutseda.

Inimestel on erinevad eeldused ja võime eluenergiat vastu võtta, kasutada ja suunata, kuid neid võimeid on võimalik arendada keskendudes tegevusele või praegusele hetkele, teadlikult hingates ja praktiseerides tehnikaid, mis hoiavad eluenergia kehas liikumas.

Näiteks joogaharjutused e asana´d avavad ja puhastavad energiakanaleid kehas. Hingamisharjutused e pranayamad tasakaalustavad energia liikumist. Tehes harjutusi ja liikumist koos teadliku hingamisega saame kontakti oma kehaga ja suuname energia liikumist kehas vähendades pingeid, suurendades jõudlust ja keskendumisvõimet.

Siin ja praegu on alati olemas vajalik hulk eluenergiat, kui ainult oskad seda märgata ja kasutada.


Eelmine
Immuunsus - see on elustiil
Järgmine
Oleme oma keha ja tervise loojad

Lisa kommentaar

Email again: