Tule elemendi mõju ja mõjutamine inimkehas

Kui ilm on külm võime ennast ka sisemiselt tunda kinni külmununa – energiat on vähe, tahaks minimaalselt liigutada ja tõmmata end teki sisse kerra, seedimisega võib olla probleeme, ainevahetus aeglane. Igatseme soojust, sest väljas on vähe päikest, mis on soojuse allikas.

Nii Vana-Kreeka filosoofide kui idamaade iidsete õpetuste kohaselt koosneb kogu materiaalne loodus, mille hulka kuulub ka inimkeha, algelementidest: tuli, vesi, õhk ja maa. Tasakaal nende elementide vahel tagab kogu materiaalse maailma tasakaalu. Elementide tasakaal inimkehas tagab tervise.

Tule element on element, mis tagab elu planeedil Maa ja elu inimkehas. Päike, see suur tulekera, on kogu elu allikaks Maal.

Inimkehas väljendub tule element vereringes ja südametöös, mis hoiab keha elus ja temperatuuri vajalikul tasemel. Kui tule elementi on vähe, võib see väljenduda kahvatusena, jõuetuse, seedimisprobeemide, väsimuse ja initsiatiivitusena. Kui tule elementi on liiga palju, põhjustab see kõrget vererõhku, infarkti, kerget ärrituvust ja vihastumist.

Tule element valitseb ka immuunsüsteemi. Päike on kõige parem immuunsuse tugevdaja ja tervendaja.

Tugev ja stabiilne tule element väljendub inimeste käitumises initsiatiivikusena, aktiivse tegutsemisena, otsuse- ja enesekindlusena. Inimestel, kes on sündinud tule elemendis (Jäär, Lõvi, Ambur) on need omadused selgelt olemas, samas võivad nad ka olla impulsiivsed, kannatamatud, kärsitud ja kergesti „plahvatada“. Viimased omadused tulenevad tule elemendi muutlikkusest.

India iidse elamise kunsti ajurveeda kohaselt on toiduainete töötlemiseks ja seedimiseks vaja seedetuld. Kui seedetuli ei tööta korralikult või seda on vähe, on häiritud nii seedimine kui ka inimese üldine tervis ja energiatase. Seedetuli on sõltuvuses sellest, milline ilm (päikseline ja soe või külm) on väljas. Toit seedib alati paremini siis, kui väljas on valge, isegi siis kui päike on pilve taga.

Külma või sombuse ilmaga ei ole soovitatav süüa palju tooreid ja külmi toite, sest nende seedimine on raskendatud. Seedimist aitab tule elemendi lisamine toiduvalmistamisel ehk toiduainete kuumutamine ja keetmine. Kõige parem on toit kohe pärast valmistamist ära süüa, et seedetuli saaks oma tööd toidu töötlemisel sujuvalt jätkata.

Tuld lisavad toitudele ja seedimist soodustavad ka erinevad vürtsid ja maitseained: pipar, tšilli, kardemon, ingver, kaneel, küüslauk, mädarõigas. Enne sööki võib seedetule soodustamiseks süüa väikese viilu ingverit, millele tilgutada paar tilka sidrunimahla ja lisada veidi soola.

Keha soojendamiseks, seedimise soodustamiseks ja aktiivse tegutsemise ergutamiseks e tule elemendi lisamiseks võib kasutada ka hingamist - läbi parema ninasõõrme hingamisel (vasaku võib kinni pigistada) kehatemperatuur ja energiatase tõuseb.

Nagu eelnevast võib järeldada, on tule ja seedetule peamiseks asukohaks kehas kõht, mis on Manipura tshakra e energiakeskuse asupaik. Kõhu mõjutamine kas harjutuste või hingamisega mõjutab tule elementi ning ka enesekindlust, otsustavust ja muidugi seedimist. Näiteks pöördega joogaharjutused, kus ülakeha ja alakeha on erinevates suundades, aitavad tule elementi kehas äratada ja levitada. Ka raske füüsilise töö või tegevuse puhul on hea keskenduda just kõhule ja hingata kõhuga. Samas tasub olla ettevaatlik kõhulihaseid treenivate harjutustega – ülepingutamine võib tekitada rahutust, agressiivsust aga ka peavalu ja muid probleeme.

Värvidest on tule elemendi värv punane. Vereringe ergutamiseks ja sooja saamiseks võib kanda punaseid riideid. Samuti on energiavähesuse puhul hea ruumides kasutada punaseid ja ümara kujuga sisustuselemente, näiteks küünlaid. Ja muidugi võimaluse korral süüdata ahjus või kaminas elav tuli või vähemalt küünal.

Inimesed on tuhandeid aastaid kasutanud teadmisi ja oskusi algelementide tasakaalustamisest selleks, et elada hästi ja olla terve. Muuhulgas saab refleksoloogia e tsooniteraapiaga mõjutada nii algelemente kui ka konkreetseid organeid või keha piirkondi.

Ka joogatundides tehtavad harjutused, asendid ja hingamisharjutused mõjutavad energia liikumist kehas ja elemente, mis valitsevad keha eri piirkondi. 


Eelmine
Keha ja karma
Järgmine
Uus aasta - uus energia

Lisa kommentaar

Email again: