Sissevaade selga ja lülisambasse

Heidame pilgu enda sisse, meie kõige olulisemale tugistruktuurile – selgroole.

Teatavasti koosneb selgroog lülidest. Eristatakse 7 kaelalüli, 12 rinnalüli, 5 nimmelüli, 5 ristluulüli ja 1-5 õndralüli.  Kaela-, rinna- ja nimmelülide vahel on geeljast materjalist kettad, mis võimaldavad selgool painduda ja pehmendavad liikumist. Ristluulülid ja õndralülid on omavahel jäigalt kokku kasvanud.

Selgrooliülide avaustest moodustunud lülisamba kanalis asub seljaaju, mis osana kesknärvisüsteemist ühendab aju kogu kehaga. See on võimalik tänu sellele, et seljaajust väljuvad närvid erinevatesse kehaosadess ja organitesse – 1 paar närve iga kahe selgroolüli vahelt. Need 33 paari närve viivad infot lihaste, siseelundite ja nahani. 


Kui lihaspingete, traumade, halva kehahoiaku või muude põhjuste tõttu selgroolülid nihkuvad või selgroolülide vahelised kettad deformeeruvad, võib see seljaajust väljuvaid närve mõjutada ja põhjustada erinevaid probleeme mitte ainult seljas, vaid erinevates kehaosades või organites, kuna närviühendus e infovahetus närvisüsteemi ning kehaosade ning siseorganite vahel on häiritud.

Seepärast võivad kaela pinged olla peavalude, tasakaaluhäirete, hingamisteede ja aistmiselundite probleemide ning käte ärasuremise ja valude põhjuseks. Üla- ja keskselja pinged võivad mõjutada kopse, südant, vereringet, vererõhku, ainevahetust.  Alaselja pinged võivad põhjustada probleeme puusade, soolestiku ja suguelunditega, samuti jalgade krampe, valu ja muid häireid.

Siin pildil on näha kõik 33 paari närve, mis selgroolülide vahelt väljuvad.


Et hoida selg ja kogu keha terve, tuleb selga regulaarselt sirutada, venitada ja tugevdada, et vältida selgroolülide kokkuvajumist ning selgroolülide vaheliste ketaste ja närvide kahjustumist. Turvaline on selga venitada teadlikult koos hingamisega vabastades nii järk-järgult pinged, mis tekitavad jäikust ning takistavad seljas energia vaba liikumist. Seda saab teha näiteks joogatundides või joogatunni video järgi.  Samuti on oluline tervislik toitumine ja piisava hulga vee joomine, et selgroolülid ja nende vahelised kettad säilitaksid oma struktuuri.

Kui selg pidevalt valutab, on diagnoositud  lülidevahelise ketta väljasopistumine või on juhtunud trauma, peaks pöörduma terapeudi poole või mõne teise spetsialisti poole. Interneti avarustest leitud või sõprade-tuttavate soovitatud harjutused võivad sellisel puhul tuua kasu asemel kahju. Trauma ja akuutse seisundi või valu puhul on vaja selga pigem lõdvestada või teha muid toetavaid ja antud seisundile sobivaid harjutusi, mille sobivuse saab välja selgitada igal konkreetsel juhul eraldi. 

Selja pingeid, põletikku ja valu saab leevendada ka refleksoloogia e tsooniteraapia abil. See teraapia käivitab organismi enda tervendavad jõud, et taastada selja ja kogu organismi tasakaal e tervis.


Eelmine
Sinu kaaslane tervenemise teel
Järgmine
Inimkeha – looduse imepärane looming

Lisa kommentaar

Email again: