Selja pingeid vabastavad harjutused - video

Kas oled tähele pannud, kuidas loomad ennast venitavad ja raputavad? Nii vabastavad nad kehasse kogunenud pingeid, et energia saaks kehas uuesti vabalt liikuma hakata.

Inimene on võrreldes loomadega unikaalses seisus selle poolest, et suur osa ajast liigub ja seisab või istub ta nii, et selg on püstises asendis. See paneb seljale väga suure koormuse ja pinge, sest raskusjõud e gravitatsioon surub keha maa poole ning selgroolülisid kokku. Nii see kui erinevad sundasendid, harjumuslikud kehahoiakud, traumad jne võivad kahjustada selgroolülide vahelt väljuvaid seljaaju närve, mis mõjutavad kogu organismi tööd. Selja ehituse ja selle seotuse kohta kogu keha tervisega võib veidi lähemalt lugeda blogipostitusest Sissevaade selga ja lülisambasse.

Selja probleeme saab ennetada ja leevendada lihtsate selga venitavate, lõdvestavate ja tugevdavate joogaharjutustega, mida tehakse sünkroonis hingamisega. Need venitavad selga ja seljalihaseid, nii et selgroolülid taastavad oma õige asendi ja nende vahelt väljuvad närvid ei saa kahjustatud. Venitused koos hingamisega panevad ka kehas liikuma energia - enesetunne muutub kergemaks, vabamaks, tasakaalustatumaks. Samas on ka hea teada, et ennast saab ise aidata. See annab kindluse ja turvalisuse tunde.

Selga venitavaid ja lõdvestavad harjutusi peaks tegema regulaarselt, et ennetada selgroolülide kokkuvajumist ja sellest tulenevaid probleeme. Kõige lihtsam harjutus on hommikune ringutus ja sirutus. Sedasama sirutust ja ringutust võib ju teha ka päeva jooksul sirutades pikalt välja kogu keha sõrmedest varbaotsteni. Oluline osa on ka tervislikul toitumisel ja piisava hulga vee joomisel (1 klaas vett 9 kg kehakaalu kohta), et selgroolülid ja nende vahel olevad kettad saaksid säilitada oma struktuuri. Hoides selja korras, hoiame keha noore ja tervena.

Valik selja pingeid lõdvestavaid harjutusi on nüüd olemas ka videona, mis põhineb online joogatunni salvestusel. Video saab endale alla laadida ning see sisaldab järgmist:

  •    Lühike teoreetiline sissejuhatus – selja ehitus ja selja tervise olulisus kogu keha ja organismi tervise seisukohast
  •    Selja sirutamine ja tõstmine seistes
  •    Selja lõdvestamine ja venitamine seistes
  •    Ülaselga, õlgu ja kaela venitavad ja lõdvestavad harjutused
  •    2-osaline hingamine selja mõjutamiseks
  •   Keha pingete lõdvestamine hingamisega
  •   Kogu selga mõjutavad harjutused
  •   Alaselga lõdvestavad harjutused, sh alaselja lõdvestus alaselja valu või trauma korral
  •   Rindkere ja ülaselja pingete lõdvestamine selili toestatud asendis
  •   Kogu keha lõdvestus lamades

Vaata lõiku videost ülaselga, turja ja õlgu lõdvestavate harjutustega

Regulaarselt minu teraapilistes joogatundides osalejatele on need harjutused tuttavad. “…tunnen end justkui paar sentimeetrit pikemana. …Mõnus on olla "lahti venitatud" ja pingeteta”, kirjeldas oma kogemust Eve.


Juurdepääsuks joogatunni videole kanna palun 15 eurot kontole LHV, EE067700771002706453 (saaja: OÜ Ravum, selgitus: “jooga”) või osta pilet sporditoetuste süsteemi Stebby  kaudu (konto: Marve Allik – Jooga. Vt Teraapilised joogatunnid > jooga videod) ning saada sõnum alloleval vormil või e-kiri aadressile marve.allik@gmail.com, et saaksin vastuseks saata lingi, millelt video alla laadida. 

Mõnusat seljasirutust!


Küsi lisa või telli joogatunni video:
Email again: